نظام آموزشی کانادا

از آنجاییکه وظیفه رسیدگی و نظارت بر حوزه آموزش در کشور کانادا به طور کامل در حوزه اختیارات ایالات و قلمروهای کشور قرار دارد، از این رو هیچگونه نظام آموزشی فدرالی در این کشور وجود ندارد.

به عبارت دیگر نوعی تعهد ملی نسبت به حوزه آموزش در این کشور به چشم خورده و آموزش پایه برای کلیه شهروندان کانادایی آزاد و رایگان می‌باشد. البته در این میان هر ایالت با وجود تشایه در اغلب زمینه‌ها با سایر ایالات، علائق منطقه‌ای خاص خود را نیز دنبال می‌نماید.

حکومت کانادا یک دموکراسی پارلمانی فدرال و یک پادشاهی مشروطه است که در حال حاضر ملکه الیزابت دوم رئیس کشور است.

ساختار حکومت کانادا از پادشاه یا ملکهٔ بریتانیای کبیر، دولت فدرال، دو مجلس سنا و عوام، دولت‌های ایالتی و فرماندار کل که به عنوان نمایندهٔ ملکه الیزابت ایفای نقش می‌کند، تشکیل شده‌ است.

رأی دهندگان کانادا و شهروندان نیز در قاعدهٔ این هرم قرار می‌گیرند. این کشور توسط دولت‌های مستقل از هم اداره می‌شود، که در مجموع زیر پوشش دولت فدرال قرار گرفته‌اند.

آموزش عالی تحت عناوین زیر به دانشجویان ارائه می گردد:

1- دانشگاه های ایالتی

2- دانشکده های ایالتی

3- کالج های ایالتی

4- کالج های کاربردی

5- موسسات غیر رسمی فنی و حرفه ای

از آنجائیکه که اغلب دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور کانادا به صورت گسترده از محل بودجه ملی تامین اعتبار می گردند از این رو دانشجویان خارجی قادر خواهند بود با پرداخت شهریه ناچیز از دوره های آموزشی عالی پیشرفته برخوردار گردند.

كليه دوره‌هاي مهندسي و بيشتر دوره‌هاي علوم يا بازرگاني دوره‌هاي 4 ساله مي‌باشند. بيشتر دوره‌ها داراي درس‌هاي اصلي و درس‌هاي انتخابي هستند كه دانشجو در طول دوره آنها را مي‌گذراند. بعضي از دوره‌ها مانند دوره مهندسي از درس‌هاي انتخابي كمتري برخوردار مي‌باشند.

دانشکده های ایالتی

دانشکده‌های ایالتی کشور کانادا به عنوان بخشی از سیستم دانشگاهی علاوه بر برگزاری دوره‌های آکادمیک؛ به ارائه علوم کاربردی نیز مبادرت می‌نمایند.

از جمله مهمترین مشخصه‌های دانشکده‌های ایالتی کشور کانادا می‌توان به ارائه خدمات حمایتی دانشجویی، برگزاری کلاسهای کم تراکم و تاسیس محیط‌های آموزشی مناسب اشاره نمود. گفتنی است که دانشکده‌های ایالتی همچنین به ارائه دوره‌های تحصیلی مرکب و انتقالی مبادرت می‌نمایند.

کالج های ایالتی

این قبیل کالجهای آموزشی از دوره‌های آموزشی کاملاً تخصصی، کلاسهای کم‌تراکم، واحدهای آموزش عملی، فضای آزمایشگاهی با ابعاد نسبتاً بزرگ و سبک آموزشی کاملاً تعادلی برخوردار می‌باشند. از جمله ویژگیهای منحصر بفرد کالجهای ایالتی کشور کانادا می‌توان به برخورداری دانشجویان از امکانات آموزشی همزمان با فعالیت در بازارکار اشاره نمود. 

به عبارتی دیگر مقاطع آموزشی اغلب موسسات و کالجهای کانادایی کارمحور می‌باشند. از این رو موسسات فوق تنها در جهت پاسخگویی به نیازهای آموزشی حوزه صنایع، تجارت و خدمات ملی فعالیت نموده؛ به اعطای گواهینامه پایان دوره به فارغ التحصیلان اکتفا نموده و از حق صدور مدارک تحصیلی برای دانشجویان معاف می‌باشند.

facebook linkedin

شركت اعزام دانشجو | موسسه اعزام دانشجو | تحصيل در خارج | تحصيل در انگلستان

طراحی سایت و بهینه سازی سایت : آریا سافت