شرایط اخذ بورسیه تحصیلی انگلستان

براساس دستورالعمل اداره کل بورس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، نفرات اول تا سوم دانش‌آموختگان دورهٔ کارشناسی ارشد، دانشجویان نمونه کشوری در دورهٔ کارشناسی ارشد برابر با آیین‌نامه انتخاب دانشجویان نمونه با تأیید معاونت دانشجویی وزارت علوم یا معاونت آموزشی وزارت بهداشت، داشتن کتب تألیفی یا ترجمه شده در زمینه‌های علمی، دارا بودن دست‌کم یک مقاله چاپ شده در مجله‌های علمی-پژوهشی داخل یا خارج از کشور در زمینه‌های علمی، دارا بودن گواهی مجری بودن در انجام طرح‌های تحقیقاتی کاربردی پایان‌ یافته مورد نیاز کشور و نیز مخترعان و مکتشفان که اختراعات و اکتشافات آنان در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی به ثبت رسیده باشد، برگزیدگان رتبه‌های اول تا سوم جشنواره‌های خوازمی، فارابی و رازی، ارائه‌دهندگان پیشنهاد سبک‌های هنری کاربردی با تأیید از مراجع ذیربط و مربیان آموزشی و پژوهشی می‌توانند در فراخوان بورس تحصیل خارج از ایران ثبت‌نام کنند.

 

دانشکده هرساله از طریق کنکور سراسری کارشناسی ارشد در دو گرایش دیپلماسی و سازمان‌های بین‌المللی و مطالعات منطقه‌ای دانشجو جذب می‌کند. پس از اعلام نتایج دانشکده از رتبه‌های برتر دو یا سه برابر ظرفیت برای طی مراحل مصاحبه دعوت به عمل می‌آورد.

پس از طی سه دوره مصاحبه زبان انگلیسی (اغلب به صورت کتبی)، علمی و عقیدتی داوطلبان نمونه انتخاب می‌شوند. تسلط کافی به زبان انگلیسی یکی از مولفه‌های اصلی پذیرش در این دانشکده می‌باشد. تحصیل در دانشکده معمولاً ۴ ترم طول می‌کشد و با توجه به گذراندن تعداد ۵۶ واحد درسی (واحدهای مصوب وزارت علوم و واحدهای مربوط به وزارت خارجه) برای مقطع ارشد و نیز لزوم یادگیری زبان دوم (در کنار زبان انگلیسی) دانشجویان از توانمندی‌های بالایی برخوردار می‌گردند.

زبان دوم بستگی به گرایش تحصیلی دانشجویان ارائه می‌شود و محدودیتی در ارائه زبان دوم وجود ندارد، زبان‌های فرانسه، اسپانیولی، عربی، چینی و حتی سواحیلی از جمله زبان‌هایی است که در این دانشکده تدریس شده‌ است. شایان ذکر است که از ترم مهرماه سال ۱۳۹۴ دانشکدهٔ روابط بین‌الملل در هفت رشته دانشجو خواهد داشت و زمزمه‌هایی نیز برای ارتقاء دانشکده به دانشگاه علوم دیپلماتیک شنیده می‌شود.

در گذشته فارغ التحصیلان بعد از فراغت از تحصیل بلافاصله به استخدام وزارت امور خارجه درمی‌آمدند اما طی چند سال گذشته دانشکده اعلام کرده‌است که تحصیل در آن به معنی استخدام در وزارت امور خارجه نیست و این مرکز صرفاً یک محل آموزشی آکادمیک برای ادامه تحصیل است. با این حال کماکان دانشکده مسیر اصلی ورود به وزارت امور خارجه محسوب می‌گردد و دانشجویان برتر علمی - تخصصی - عقیدتی و اخلاقی که تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشند زمینهٔ فعالیت در وزارت متبوع را دارند.

 طرح کمک هزینه تحصیلی مشترک المنافع در دانشگاه های UK – این کمک هزینه تحصیلی در انگلستان برای دانشجویان بین المللی اعطا می شود که برای تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در دانشگاههای انگلستان ارائه میگردد. دوره های مورد مطالعه باید آشکارا به توسعه فن آوری، اقتصاد جامعه در داخل کشور انگلستان یا کشور مشترک المنافع کمک های قابل توجهی را ارائه کند.

facebook linkedin

شركت اعزام دانشجو | موسسه اعزام دانشجو | تحصيل در خارج | تحصيل در انگلستان

طراحی سایت و بهینه سازی سایت : آریا سافت